CZYNNIKI NISZCZĄCE DREWNO

Drewno, szczególnie to eksponowane na zewnątrz, jest wystawione na niszczące działanie wielu czynników. Zastosowanie odpowiednich środków zabezpieczy drewno przed tymi czynnikami i zapewni mu piękny wygląd i trwałość na lata. Pomogą Ci w tym produkty marki BONDEX, dostarczające optymalnych rozwiązań w zakresie ochrony i dekoracji drewna.
 

PRODUKTY BONDEXPromieniowanie UV słońca

Niszczy strukturę drewna i obniża jego wytrzymałość. Jeśli powierzchnia drewna jest niezabezpieczona, promieniowanie słoneczne czyni ją bardziej szorstką i przyczynia się do jej szarzenia i ciemnienia. Powierzchnia drewna traci swoją spójność.

Zmienne warunki atmosferyczne

Drewno pęcznieje przy wyższej wilgotności i kurczy się, gdy robi się sucho. Tego typu zmiany powodują odkształcanie się drewna, przez co w efekcie mogą tworzyć się liczne pęknięcia, w których z łatwością rozwijają się grzyby i glony. Mróz, a zwłaszcza wielokrotne zamarzanie i rozmarzanie, tak powszechne w naszej strefie klimatycznej, mogą powodować znaczne uszkodzenia mechaniczne drewna.

Grzyby

Drewno jest doskonałym składnikiem odżywczym dla grzybów. Grzyby mogą rozwijać się zarówno wewnątrz drewna jak i na jego powierzchni. Niestety grzyby bezpowrotnie niszczą drewno, gdyż osłabiają jego strukturę. Najważniejsze czynniki wpływające na rozwój grzybów to wilgoć, brak światła i wentylacji. Grzyby nie rozwijają się w drewnie suchym, do- brze wysezonowanym oraz zbyt mokrym, gdy wilgotność jest wyższa niż 80%.

Sinizna

Rodzaj grzyba, który powoduje szarzenie drewna. Problem ten dotyka najczęściej świeżego drewna, niedostatecznie wysuszonego, jak również drewna obrobionego. Drewno zaatakowane przez siniznę staje się bardziej przemakalne, co w efekcie czyni je bardziej podatnym na negatywne działanie wody.

Glony

Glony rozwijają się na drewnie mocno zawilgoconym. Najczęściej porażone glonami są elementy eksploatowane w miejscach ocienionych (pod drzewami, od północnej strony). Bardzo często glony rozwijają się na elementach pomalowanych, na powierzchni powłok malarskich.

Owady

Owady, zaraz po grzybach domowych, są najgroźniejszym czynnikiem niszczącym drewno. Larwy owadów, żerując w drewnie, potrafią wyrządzić bardzo wielkie szkody. Drewno zaatakowane przez owady z biegiem czasu traci swe właściwości wytrzymałościowe, a jedynym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonych elementów na nowe. Jedyną skuteczną metodą ochrony przed owadami jest stosowanie środków zawierających odpowiednie substancje odstraszające owady.