Przygotowanie drewna do malowania


Wszyscy wiemy jak powinno to wyglądać: kiedy chcemy zabezpieczyć jakiś drewniany element, po prostu go malujemy. Tymczasem niezmiernie ważne jest, aby malowane drewno było odpowiednio przygotowane. W przeciwnym wypadku nasz wysiłek szybko pójdzie na marne!

Czyszczenie drewna

Czyszczenie zawsze rozpoczynaj od umycia drewna. Przypomnij sobie, jakie ilości brudu zmywasz za każdym razem, kiedy myjesz okna. Taka sama ilość brudu znajduje się na elementach drewnianych wystawionych na zewnątrz. Mycie nie jest potrzebne tylko po to, aby drewno wyglądało ładniej, ale również po to, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność środków, którymi będzie ono malowane.

 

W przypadku drewna porośniętego glonami możesz zastosować specjalne środki dostępne na rynku. Pamiętaj, aby po ich zastosowaniu powierzchnię zawsze zmyć czystą wodą. Powierzchnia malowanego drewna musi być sucha, czysta, pozbawiona kurzu, tłuszczu, czy wosku. Typowe zabrudzenia jak glony, pleśnie, odchody ptaków czy pajęczyny muszą być całkowicie usunięte.

Mierzenie wilgotności

Przed przystąpieniem do malowania drewna należy zmierzyć jego wilgotność. Podwyższona wilgotność drewna może spowodować jego odkształcenie (wypaczenie, „wyłódkowanie”). Zbyt niska wilgotność drewna spowoduje jego pękanie.

Pomiaru wilgotności drewna dokonuje się przy pomocy odpowiednich urządzeń -wilgotnościomierzy. Wilgotność drewna użytkowanego wewnątrz pomieszczeń powinna się mieścić w przedziale 8 -16%, natomiast na zewnątrz w przedziale 10 - 18%.

Usuwanie starych powłok malarskich

W przypadku, gdy uprzednio malowana już powierzchnia jest teraz popękana i zniszczona, należy ją usunąć. Można w tym celu posłużyć się papierem ściernym opalarką elektryczną lub specjalnymi środkami chemicznymi służącymi do usuwania starych powłok malarskich (np. Bondex Usuwacz Uniwersalny).

Szlifowanie papierem ściernym – dlaczego należy to robić i w jakich sytuacjach?

Wygładzanie i wyrównywanie – pod wpływem czyszczenia drewna jego powierzchnia staje się szorstka, gdyż włókna drewna podnoszą się. Szlifowanie papierem ściernym wygładzi podniesione włoski i sprawi, że finalna powłoka będzie bardziej gładka i elegancka.

Szlifowanie – jest ono konieczne w przypadku silnie zniszczonych powłok malarskich. W takiej sytuacji niezbędne jest pełne zeszlifowanie starej powłoki malarskiej i przywrócenie drewnu naturalnej postaci. Dzięki temu uzyskamy odpowiednią przyczepność malowanej farby.

Szlifowanie międzywarstwowe – bardzo ważne jest delikatne przeszlifowanie drewna pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby, gdyż poprawia to jej przyczepność do drewna.