Skandynawski styl

Styl skandynawski jest jednym z popularniejszych w aranżacji wnętrz. Stanowi odzwierciedlenie natury Skandynawów, którzy przywiązują ogromną wagę do ekologii i otaczającej ich natury. Głównymi założeniami tego stylu są: prostota wzorów, minimalizm, jasne i dobrze oświetlone naturalnym białym światłem pomieszczenia, funkcjonalność oraz użycie naturalnych materiałów.

Wszechobecna biel
We wnętrzach skandynawskich domów dominuje elegancka i świeża biel. Białe są ściany, podłogi i inne elementy aranżacji, takie jak meble i dodatki. Oprócz tego duże znaczenie mają barwy czerwona i granatowa, które z bielą tworzą piękne kontrastowe zestawienie. Ramki obrazów, poduchy, zasłony czy naczynia pomalowane na wymienione kolory przełamują monochromatyczne elementy, a w połączeniu z ciepłym światłem czynią wnętrza inspirującymi, przytulnymi i umożliwiającymi wypoczynek.

Naturalne materiały
Głównymi wykorzystywanymi w aranżacji materiałami są drewno i kamień oraz naturalne tekstylia takie jak len, wełna czy juta. Z tych ostatnich wykonane są najczęściej liczne w skandynawskich wnętrzach poduszki, pledy i koce. Dzięki takiemu zestawieniu, przebywając w domu, nieustannie odczuwamy bliskość natury.

Funkcjonalność i prostota
Wszelkiego typu rozwiązania we wnętrzach - od rozkładu, przez aranżację, do wystroju - są praktyczne i proste. W efekcie pomieszczenia skandynawskich mieszkań i domów wydają się widne, jasne i przestronne. Niełatwo doszukać się w nich skomplikowanych form i kształtów bądź zbędnych przedmiotów. Wszystko zaaranżowane jest z umiarem, w trosce o uzyskanie maksymalnej użyteczności, wygody i harmonii. Nowoczesność i klasyka Styl skandynawski słynie z tego, że chętnie łączy stare z nowym tworząc ciekawe eklektyczne zestawienie. Meble mogą być stare i tradycyjne, udekorowane bardziej nowoczesnymi i prostymi w formie gadżetami. Całość nie jest jednak ciężka, a lekka i swobodna. Skandynawskie domy i mieszkania urzekają skromnością i nieskomplikowaną formą.